Jihoslovanské literatury v současných českých překladech

přednáška
městské a místní knihovny

Lektoři: Mgr. Petr Stehlík, Ph.D. a Mgr. Pavel Pilch, Ph.D. (Ústav slavistiky Filozofické fakulty MU)

Před rokem 1989 vycházelo v tehdejším Československu více překladů z jihoslovanských literatur než ve většině zemí světa. Jak se v tomto ohledu změnila situace po zániku společného státu Čechů a Slováků, rozpadu Jugoslávie a ztrátě postavení, jemuž se u nás těšilo Bulharsko v rámci spolupráce zemí „tábora míru“? Čím se dnes vyznačuje sedm jihoslovanských národních literatur psaných ve čtyřech spisovných formách srbochorvatštiny (srbsky, chorvatsky, bosensky, černohorsky), slovinštině, bulharštině a makedonštině? Jaký obraz si o těchto literaturách může vytvořit český čtenář prostřednictvím současných překladů jihoslovanských prozaiků, básníků a dramatiků? Po jakých přeložených titulech by měl sáhnout? Nejen na tyto otázky se pokusí najít odpověď přednášející z Ústavu slavistiky FF MU.

24. 11. 2022 09:30 – 24. 11. 2022 12:30

Moravská zemská knihovna v Brně