Den pro dětskou knihu

Typ projektu

krátkodobá celostátní akce

Cíl projektu

  • Podpořit dětské čtenářství, propagovat kvalitní knihy pro děti: děti uvidí a poznají nové knížky, stráví příjemný den při aktivitách souvisejících s četbou.
  • Přesvědčit rodiče, aby dětem jako dárek k Vánocům (ale i při jiných příležitostech) dávali také knihu, dopřát jim v předvánočním shonu příjemný odpočinkový den s jejich dětmi: rodiče získají tipy na vhodné knižní dárky, případně si je mohou přímo zakoupit, přičemž je zároveň postaráno o jejich děti.
  • Prezentovat a propagovat knihovnu: rodiče i děti se přesvědčí, že knihovna může být dobrým rádcem, pomocníkem i partnerem, že se zde zdaleka jen nepůjčují knihy, ale odehrává široká škála zajímavých aktivit.

Organizátor

Sekce veřejných knihoven

Stručná historie

Nultý ročník Dne pro dětskou knihu se konal v sobotu 25. listopadu 2006 v Děčíně, kde se nápad na tuto akci (konkrétně v Městské knihovně Děčín) zrodil. Akce tehdy probíhala od rána do večera, podílela se na ní téměř celá knihovna a z důvodu velké organizační náročnosti využívala jako hostesky i studentky gymnázia. První společný Den pak proběhl v roce 2007, od té doby se koná pravidelně každý rok.

Popis projektu

Akce je zaměřena na propagaci dětské knihy, četby, knihovny apod., a to především formou předvánočního prodeje knih v knihovně (je tedy třeba dohodnout se s knihkupci v místě či blízkém okolí, aby v knihovně prodávali své knihy) a dále různých doprovodných akcí (může se jednat mj. o výstavy dětských prací, výtvarné soutěže, dětská vystoupeni, předčítání, výstavy knih, besedy s autory, nakladateli, den otevřených dveří knihovny či o přihlašování nových dětských čtenářů v doprovodu jejich rodičů). Aktivita by měla netradičním způsobem přilákat děti i jejich rodiče do knihovny a ke knize.

Termín

Termín není přesně stanoven, akce se koná vždy v sobotu před první nedělí adventní, aby zapadala do adventní, předvánoční nálady.

Cílová skupina

Den je určen dětem (bez věkového omezení) a jejich rodičům či prarodičům. Počet účastníků akce je limitován prostorovými možnostmi knihovny.

Počet zapojených knihoven

Pravidelně cca 120 knihoven.

Jak se připojit

Zaregistrovat knihovnu do databáze na adrese http://www.dendetskeknihy.cz/registrace.

Garant/konzultace