Pojďte, děti, budeme číst s porozuměním 2022

Typ akce
seminář
Určená zejména pro
služby
dětská oddělení
Určená zejména pro instituce
knihovny v okresních městech
městské a místní knihovny
Určená pro úroveň
začátečníci
mírně pokročilí

Charakteristika/anotace akce nebo program

Vzhledem k velkému zájmu  v loňském roce jsme se rozhodli zařadit opětovně toto téma mezi vzdělávací semináře CDČ i v letošním roce.

Na semináři Pojďte, děti, budeme číst s porozuměním 2022 si teoreticky a hlavně prakticky ukážeme, jak podporovat děti v porozumění textu a vést je k hlubšímu podchycení získávaných poznatků z četby.

Na interaktivním workshopu si vyzkoušíme řadu metod využitelných při práci s dětmi, chceme-li je vést k hlubšímu porozumění textu a využívání informací z něj získaných. Z webináře se nebude pořizovat záznam!

Aktivity budou zaměřeny na děti z cílové skupiny žáků 1. a 2. stupně ZŠ a středoškoláky.

Ze strany účastníků bude vyžadována během webináře aktivita, je tedy vhodné být mimo provoz a půjčovny, abyste si mohli všechny aktivity vyzkoušet!

Hlavní lektorkou celého webináře bude PhDr. Hana Holubkovová, knihovnice, předkladatelka a lektorka, která vede čtenářský klub na ZŠ, spolupracuje s Novou školou, o. p. s., a připravuje semináře a workshopy pro učitele a knihovníky.

Učit se číst je podobné jako učit se řídit auto: nejdřív musíte znát písmenka (dopravní předpisy), potom je spojovat do slabik a slov a vět ("situace na křižovatce"). Pak teprve můžete začít aspoň trochu vnímat, o čem vlastně čtete (sedíte v autě a propojujete teorii s volantem, pedály atd.). A nakonec se vám musí podařit to, co jste právě přečetli, pochopit a zapamatovat si to (bezpečně řídím auto a vnímám, kam vlastně jedu a kudy).

Právě proto to mnoha dětem trvá dlouho a také je to často nebaví. My knihovníci pro ně můžeme udělat jediné: zprostředkovat jim potěšení ze čtení. Jak? Hravým trénováním technik čtení, společným sdílením v bezpečném prostředí knihovny a hlavně radostí z jakéhokoliv pokroku, který se při tom dětem povede.

Ve workshopu vám k tomu nabídneme několik vhodných aktivit, které si společně vyzkoušíme: Reklamní věta, Lovíme slova, Jak složit příběh... A budeme si společně číst, takže si vezměte k ruce vlastní rozečtenou knihu!

Každý účastník získá osvědčení o absolvování školení.

Seminář je pořádaný Centrem dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně a SKIP Velká Morava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století.

Přihlašování je možné do 10. června 2022!

Elektronická přihláška je zde: https://forms.gle/isjzzwEcA8fm4Luk9 

Maximální počet účastníků je 20!

Těšíme se na Vaši účast!

 

Termín

22. 6. 2022 10:00 – 22. 6. 2022 14:30
Místo konání akce

Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Kobližná 4
601 50 Brno
Česko

Bližší určení místa
Akce proběhne online jako webinář na platformě ZOOM.
Kraj
Jihomoravský kraj
Termín pro přihlášky k účasti
Účastnický poplatek
300 Kč
Snížený poplatek
250 Kč
Snížený poplatek platí pro
individuální členy SKIP
Požadovaná kvalifikace pro účast na akci
Není požadována žádná minimální kvalifikace.
Maximální počet účastníků
20
Kontaktní osoba
Mgr. Pavlína Lišovská
E-mail
Telefon
+420 542 532 146
Akce je realizována za podpory Ministerstva kultury ČR, konkrétně programu
Knihovna 21. století