Pozvánka na webinář Otevřená věda a Citizen Science

Národní technická knihovna pořádá webinář na téma Otevřená věda a Citizen Science zaměřený na představení konceptu Open Science a inovativních nástrojů pro komunikaci vědeckých poznatků včetně zapojení veřejnosti do vědy. Tento webinář je financovaný z programu VISK 2 Ministerstva kultury ČR.

Termín: 19. 10. 2021 Lektoři: Ing. Eva Hnátková, Ph.D. a Ing. Barbora Votavová, Ph.D.

Open Science (otevřená věda) představuje nový moderní způsob jak dělat výzkum a otevřít přístup k výzkumným výsledkům a datům prostřednictvím digitálních technologií a nástrojů pro spolupráci. Je to zaštiťující termín pro různé postupy a praktiky. Otevřený přístup k vědeckým publikacím (Open Access) a výzkumným datům v souladu s FAIR principy (Open/FAIR Data) tvoří dva základní pilíře Open Science. Dále tam patří otevřené zdrojové kódy (Open Source), otevřené recenzní řízení (Open Peer Review), používání otevřených licencí Creative Commons (Open Licencing), zapojení občanů do vědy (Citizen Science) a další. Cílem Open Science je podpořit spolupráci a efektivnější šíření výsledků výzkumu, které má potenciál zvýšit jeho sociální a ekonomický dopad. Open Science je také ‘modus operandi’ v novém evropském rámcovém programu pro vědu a výzkum, Horizon Europe.

Předběžný program

Dopolední část: 10:00 - 12:00 • Úvod do Open Science • Pozadí vědeckého publikování • Otevřený přístup k vědeckým publikacím

Odpolední část: 13:00 - 16:00 • Správa výzkumných dat a Open/FAIR Data • Open Science a Citizen Science v praxi • Open Science v Horizon Europe

19. 10. 2021 10:00 – 19. 10. 2021 16:00

Prosíme o registraci na výše popsaný seminář na odkazu: https://forms.gle/qo7TphgV5zfJUxnT6

Termín pro přihlášky k účasti
Účastnický poplatek
Snížený poplatek
Snížený poplatek platí pro

Poznámka

Pár dní před konáním webináře Vám bude na emailovou adresu odeslán link na on-line vysílání.

Petra Zlámalová
Akce je realizována za podpory Ministerstva kultury ČR, konkrétně programu