Současná severská literatura v českých překladech

přednáška

Přednáška představí knihovníkům pestré portfolio českých překladů severské literatury vydaných od roku 2020. Zaměří se na čtenářsky oblíbené tituly a poradí, jak se zorientovat ve hlavních soudobých trendech a žánrech ze Severu, jakými jsou krimi, „severské podivno“, humoristická literatura, historický román nebo literatura faktu. Severskou literaturou je míněno především pět národních literatur zemí evropského Severu, tedy Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska. Přednáška se dotkne také novinek na českém knižním trhu se vztahem k severským literaturám, nakladatelstvím a práci překladatelů ze severských jazyků.

Lektoři: www.skandinavskydum.cz

Mgr. Jitka Jindřišková vystudovala obor Norský jazyk a literatura na Masarykově univerzitě. Působí jako překladatelka z norštiny, externí literární redaktorka, recenzentka serveru iLiteratura.cz a vedoucí literárního projektu Skandinávského domu.

Mgr. Michal Švec vystudoval obor Finská filologie na Univerzitě Karlově. Působí jako literární a audiovizuální překladatel z finštiny, externí literární redaktor, turistický průvodce, lektor finštiny a předseda Skandinávského domu.

26. 3. 2024 09:00 – 26. 3. 2024 13:00

Moravská zemská knihovna v Brně