Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.
Udělená cena
Datum udělení
Cena udělena za rok
Nominační text
Mgr. Roman Giebisch, Ph.D., se narodil 30. září 1971 v Olomouci. V letech 1990 až 1995 absolvoval magisterské studium na Univerzitě Palackého v Olomouci a v roce 2005 po absolvování doktorského studia tamtéž získal titul Ph.D.
V roce 1995 nastoupil do Vědecké knihovny v Olomouci, kde pracoval v oddělení správy a ochrany fondů. Na pozici vedoucího tohoto oddělení působil v letech 1996 až 2003. V období let 2004 až 2008 vedl oddělení regionálních služeb Olomouckého kraje. Od roku 2009 začal pracovat v Národní knihovně ČR, nejprve jako pracovník referátu pro analýzu a koordinaci VKIS; od roku 2013 zastává funkci vedoucího oddělení vzdělávání Knihovnického institutu Národní knihovny ČR. Podílel se na řešení řady rozvojových a vzdělávacích projektů v rámci programů Internetizace knihoven Olomouckého kraje, Regionální funkce knihoven Olomouckého kraje, Veřejné informační služby knihoven, Knihovna 21. století, Národní soustava povolání, Národní soustava kvalifikací atd. Ve své rozsáhlé publikační a přednáškové činnosti se věnuje různým oblastem knihovnictví, publikuje v mnoha oborových časopisech. Věnuje se výuce a vzdělávání knihovníků, přednáší v rekvalifikačních knihovnických kurzech.
Od roku 2001 je také aktivním členem SKIP. Nejprve působil jako tajemník regionálního výboru SKIP 10 (Regionu Moravskoslezského a Olomouckého kraje), poté v letech 2009 až 2013 ve funkci tajemníka výkonného výboru SKIP, od roku 2013 je předsedou této české knihovnické profesní organizace.
V rámci SKIP se dlouhodobě věnuje především fundraisingu a spolupráci s partnery z komerční sféry, marketingu a PR, spolupráci knihoven a škol, profesnímu vzdělávání i vzdělávací a komunitní roli veřejných knihoven. Zastupuje SKIP v kulturní tripartitě, Unii zaměstnavatelských svazů, Asociaci institucí vzdělávání dospělých ČR, je členem rady Státního fondu kultury ČR a členem spolku Litera (udělujícího ceny Magnesia Litera), spolupracuje se Spolkem pro obnovu venkova, Svazem měst a obcí, Ministerstvem kultury a desítkami dalších partnerů. Podílí se na projektech Národní soustavy povolání a Národní soustavy kvalifikací, celostátních koncepcích oborového vzdělávání a řadě dalších koncepčních a strategických projektů.
Vedle toho ovšem garantuje i prakticky zajišťuje řadu konkrétních projektů a aktivit SKIP, jako je např. Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, Čtenář roku, studijní cesty knihovníků po evropských knihovnách, konference ve spolupráci s Goethe-Institutem a dalšími partnery a mnoho jiných.
Kromě vedení výkonného výboru a jeho předsednictva, je také aktivním členem řady odborných sekcí a orgánů; vedle Sekce vzdělávání, jíž vede, např. organizačního výboru projektu S knížkou do života (Bookstart) nebo sekce Bezbariérové knihovny. Je rovněž aktivním členem výboru pražské regionální organizace.
Stojí za mnoha úspěchy SKIP v posledních dvanácti letech i mnoha oceňovanými oborovými aktivitami a akcemi.
Je držitelem ocenění za dlouholetou vynikající činnost v oboru knihovnictví a za aktivní činnost ve SKIP (2010) a je Čestným Velkomoravským knihovníkem (2022). V roce 2018 získal hlavní cenu Knihovna roku v kategorii informační počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb, a to za implementaci mezinárodního projektu Bookstart v českém prostředí.
Za všechny výše uvedené i mnoho dalších zásluh o rozvoj oboru nominujeme Mgr. Romana Giebische, Ph.D., na udělení Ceny českých knihovníků.
Členové předsednictva výkonného výboru SKIP 2022–2025