Standardy a technologie propojených otevřených dat

dílna

Anotace:
Zveme vás na specializovaný workshop zaměřený na standardy a technologie propojených otevřených dat (Linked Open Data) s důrazem na jejich využití v oboru knihovnictví, a to včetně plánů Národní knihovny ČR v této oblasti. Seznámíte se s klíčovými pojmy a nástroji, které umožňují propojení knihovních dat s dalšími zdroji na webu. Tento workshop je určen jak pro knihovníky, kteří chtějí získat základní přehled o propojených otevřených datech, tak pro ty, kteří se již v této oblasti pohybují a chtějí si prohloubit své znalosti. Připojte se k nám a zjistěte, jak mohou propojená otevřená data obohatit služby vaší knihovny a zlepšit přístup k informacím pro vaše uživatele!

Předběžný program:

10:00–10:05 Úvodní slovo
Mgr. Lenka Maixnerová (Národní knihovna ČR)
10:05–10:20 Propojená otevřená data a vize tvorby a sdílení dat v českých knihovnách
Mgr. Lenka Maixnerová (Národní knihovna ČR)
10:20–11:00 Wikidata v praxi – struktura záznamu dokumentu a knihovny a ukázky vyhledávání v datech za pomocí dotazovací služby
Mgr. Michal Denár (Městská knihovna Česká Třebová)
Bc. Josef Moravec (Moravská zemská knihovna)
11:00–11:40 Jak implementace propojených dat ovlivňuje katalogizační praxi v zahraničí
PhDr. Barbora Drobíková, PhD. (Univerzita Karlova)
11:40–12:00 přestávka
12:00–13:40 praktická část
13:40–14:00 přestávka
14:00–14:50 praktická část
14:50–15:00 Závěrečné shrnutí

Událost na Facebooku

23. 10. 2024 10:00 – 23. 10. 2024 15:00

Národní knihovna ČR
Mariánské náměstí 190/5

vchod u Mariánského náměstí, místnost č. 101

https://forms.gle/1ewQ58DSZjdLVgfB9 (vzhledem k naplnění kapacity byla registrace účastníků již uzavřena; prostřednictvím formuláře se ale můžete přihlásit jako náhradník)

Termín pro přihlášky k účasti
Účastnický poplatek

Poznámka

Akce je realizována v rámci výzkumného záměru Propojená otevřená data.

Přednášková část workshopu bude nahrávána a nahrávka bude zpřístupněna na YouTube.

Účastník uděluje pořadatelům souhlas s bezúplatným pořizováním zvukového a obrazového záznamu v průběhu akce, souhlasí se zveřejněním takových záznamů na internetových stránkách, na sociálních sítích, v médiích a propagačních materiálech za účelem informování o akci a prezentace činnosti pořadatelů.

Mgr. Lenka Maixnerová