Chceme dětem číst 16 aneb Nejoblíbenější trojlístek (fantasy, sci-fi, komiksy)

Typ akce
seminář
Určená zejména pro
služby
dětská oddělení
Určená zejména pro instituce
knihovny v okresních městech
městské a místní knihovny
Určená pro úroveň
začátečníci
mírně pokročilí

Charakteristika/anotace akce nebo program

Tradiční seminář Chceme dětem číst bude mít již svůj 16. ročník a jeho tématem budou 3 nejoblíbenější žánry mezi dětskými a dospívajícími čtenáři - fantasy, sci-fi a komiksy. Hlavním cílem bude proniknout do těchto žánrů, jejich pojetí, představení zajímavých autorů a literárních počinů v této oblasti a ukázky práce s těmito žánry. Mezi hosty se objeví i autoři těchto žánrů.

 

Součástí semináře je zcela standardně zařazení i praktických workshopů a výměna zkušeností mezi účastníky a prezentace zajímavých programů realizovaných na uvedená témata v knihovnách.

Program je zde:

  STŘEDA 16. ŘÍJNA 2024
Čas Příspěvek/workshop
9.30-10.00 h Registrace
10.00-11.30 h

Jak se smát hrdinům - od výcviku draka až do Valhaly. Vikingové v roli oblíbených hrdinů literatury pro děti a mládež

lektor: Mgr. Markéta Straková, Ph.D. (absolventka oborů Teorie a dějiny národních literatur a Literární věda, v Muzeu Komenského v Přerově se pracovně zabývá svými dvěma milovanými obory - historií a literaturou a jejich vzájemným vztahem)

Příspěvek se zabývá současným fenoménem Vikingů v populární kultuře i jeho různým pojetím napříč žánry a věkovými skupinami, od kouzelného světa pro nejmenší čtenáře Marcina Mortky přes oblíbeného Škyťáka a Bezzubku až po ty nejstarší, poučené, Ricka Riordana a Neila Gaimana. Na tomto pozadí si klade otázky, co vytváří hrdiny a proč je potřebujeme. Ty prapůvodní, kritizované a často i odsuzované, převrstvované záležitostmi všedního života. A proč jsou za ně v současném světě tak často považováni právě Vikingové a jejich drsná dobrodružství. Proč se opakovaně vrací chvíle, kdy čtenáře všech generací uchvátí humorně podané chlapáctví a hulvátství, příšerné počasí a vousy...

Příspěvek mapuje počátky tohoto fenoménu, zamýšlí se nad příčinami, a v neposlední řadě se zabývá i tak často opomíjenou rolí humoru a nadsázky v hrdinských příbězích - a jejími historickými kořeny.

11.30-12.30 h

Obědová pauza

12.30-13.30

Kuna nese nanuk aneb Jak se ilustrují slovní hříčky a komiksy s náročnými tématy

lektor: MgA. Marto Kelbl (absolventka oboru ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, výtvarné zkušenosti svírala v Portugalsku, USA, Francii či Itálii a nyní žije v Plzni; věnuje se autorským knihám a ilustrování palindromů a komiksů, držitelka Zlaté stuhy za Výtvarný počin roku 2024)

Přátelské povídání o tvorbě, důležitých tématech v literatuře i životě a jejich zobrazení prostřednictvím ilustrace v komiksech či beletrii. Marto Kelbl přinesla svěží vítr mladé ilustrátorské generace a poukazuje svým neotřelým stylem na důležitá témata současné společnosti, ale i vtipným a s nadsázkou odlehčeným způsobem zachycuje češtinářské jazykové hříčky.

13.30-13.45 h Přestávka
13.45-15.45 h

Workshopové odpoledne

Každý ze zájemců obdrží před konáním semináře speciální přihlášku, kde si vybere podle preferencí svůj workshop. Vybírat bude možné z těchto 3 akcí:

1) Kniha jako start a cíl - lektor: Marto Kelbl

Risograf, ziny, Ghibli a airbrush jsou jen některé pojmy a nástroje, které změnily zůsob, jakým ilustrátoři tvoří. Ti nové techniky odráží v ilustrované literatuře pro děti a mládež a tím vznikají nové příležitosti, jak čtenáře zaujmout a pomocí knihy s nimi komunikovat a společně tvořit. V rámci workshopu odvypráví vlastní zkušenosti s uvedenými prvky a demonstruje, jak vytváří výtvarné dílny na základě knih, které ilustrovala.

 

2) Úzkoprofilový žánr sci-fi v centru pozornosti - lektor: Pavlína Lišovská

Sci-fi literatura a světy čtenáře vždy fascinují, ale zřídkakdy si najdou cestu mezi lekce v knihovnách. Na tomto workshopu si prožijeme ukázkovou lekci se sci-fi knihou (zatím tajnou ;-)) a na závěr zkusíme vymyslet další možnosti, jak práci s tématem uchopit.

 

3) Moderní aplikace ve spojení s žánrem fantasy - tahák k náctiletému čtenářství - lektor: Alena Adrianet Heinrichová

Young adult fantastika je pro náctileté čtenáře atraktivním žánrem. Jak ji ale udělat ještě atraktivnější? Ve workshopu si ukážeme příklady, jak pracovat s moderními technologiemi jako prostředkem, díky kterému mohou nejen náctiletí čtenáři vyjádřit své pocity z četby.

15.45-16.00 h Závěr prvního dne semináře
   
  ČTVRTEK 17. ŘÍJNA 2024
Čas Příspěvek/workshop
9.00-9.30 h

Registrace

9.30-11.00 h

Český komiks pro děti včera a dnes

lektor: Ing. arch. Tomáš Prokůpek (působí jako vedoucí Oddělení dějin literatury Moravského zemského muzea. Specializuje se na dějiny středoevropského komiksu, jako editor připravil např. publikace Sekora: Mravenčí a jiné práce (2019) nebo Kulihrášek: Kompletní příhody a příběh jeho tvůrců (2021))

Přednáška zrekapituluje vývoj dětského komiksu u nás od konce 19. století po současnost a poté představí to nejzajímavější, co je dnes na českém trhu k dispozici.

11.00-11.15 h Přestávka
11.15-12.15 h

Druhý život příběhů; o fenoménu fan fikce zejména v YA fantastice

lektor: Mgr. Lenka Poláčková (absolventka oboru výtvarná pedagogika, galerijní edukace a kulturální studia; píše knihy pro děti a mládež a zajímá se o regionální historii)

Příspěvek představí fan fikci jako významnou součást současné čtenářské kultury nejen mladých čtenářů. Kdo jsou autoři fanfikcí? Jak se jejich tvorba odlišuje od oficiální knižní produkce a jak se vzájemně ovlivňují? Mohou se z internetových pisálků stát renomovaní autoři, nebo aspoň zapálení čtenáři?

12.15-13.15 h Obědová pauza
13.15-14.15 h

Fenomén manga komiksu

lektor: Vojtěch Rabyniuk (literární publicista a kritik, milovník komiksu, online marketér)

Japonský komiks se mezi staršími dětmi a zejména mládeží těší neuvěřitelnému zájmu a oblibě. Jaké jsou počátky tohoto komiksu? Co mohou dnešní mladí čtenáři na knižním trhu najít a které mangy stojí vůbec za pozornost?

14.15-14.30 h Přestávka
14.30-15.45 h

3 žánry - 3 ochutnávky aktivit

lektor: Pavlína Lišovská (Centrum dětského čtenářství KJM v Brně)

Na tomto semináři sledujeme více či méně 3 žánry. V závěrečném příspěvku "ochutnáme" 3 aktivity, se kterými můžeme pracovat na lekcích, kde budou v hlavní roli komiks, fantasy nebo sci-fi literatura.

15.45-16.00 h Závěr semináře

Seminář je pořádaný Centrem dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně a SKIP Velká Morava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století.

Těšíme se na Vaši účast!

 

Termín

16. 10. 2024 09:30 – 17. 10. 2024 16:00
Místo konání akce

Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Kobližná 4
601 50 Brno
Česko

Kraj
Jihomoravský kraj
Registrace na akci

Přihlašovací formulář zde: https://forms.gle/yFE4FaVkF5gsaJBf8 

Termín pro přihlášky k účasti
Účastnický poplatek
450 Kč
Snížený poplatek
400 Kč
Snížený poplatek platí pro
individuální členy SKIP ČR
Požadovaná kvalifikace pro účast na akci
Není požadována žádná minimální kvalifikace.
Maximální počet účastníků
60
Kontaktní osoba
Mgr. Pavlína Lišovská
E-mail
Telefon
+420 542 532 146
Akce je realizována za podpory Ministerstva kultury ČR, konkrétně programu
Knihovna 21. století