Mgr. Jakub Vlček

Datum udělení

Cena udělena za rok

Nominační text

Mgr. Jakub Vlček je ředitelem Městské knihovny Bruntál.

Nominován byl za progresivní a pozitivní přístup k inovacím a zvyšování standardu a kvality služeb Městské knihovny Bruntál.

V Městské knihovně Bruntál pracuje od roku 2019, na jaře 2023 pak uspěl ve výběrovém řízení na pozici ředitele. Jakubův přístup byl hned od začátku pozitivní a aktivní třeba v otázce inovací. Z jeho strany došlo k řadě impulsů, které vedou k většímu komfortu služeb knihovny.

Jeho práce je postavena na přístupech, které obecně prokazují pozitivní vliv na další zvyšování hodnoty knihovny, zvláště na rozvoj místní komunity. Pořádá velké množství kulturních a společenských aktivit, především vernisáže a výstavy regionálních autorů či besedy se spisovateli. Besedám chce vložit určitou koncepci a vyhnout se tak jejich nahodilosti. Jeho snahou je prezentovat celkovou činnost knihovny transparentně směrem k jejím čtenářům a uživatelům. Motivuje se na příkladech dobré praxe dalších knihoven napříč republikou. S knihovnami v regionu rovněž navazuje čilou spolupráci. Plánuje rozšíření služeb jako je půjčování elektronických audioknih, které tak doplní portfolio již u nich zavedeného půjčování e-knih. Významnou měrou komunikuje se zřizovatelem knihovny a dovede tak mnohdy svoje postoje argumentovat a obhájit. Důraz klade rovněž na zvyšování kvalifikace a profesní rozvoj svých zaměstnanců. Říká také, že důležité je, aby knihovníci nezapomínali, že každá knihovna je jedinečná a každá se může vydat svou vlastní cestou. V tom tkví jejich rozmanitost.

Nominaci zaslala Mgr. Petra Ševčíková z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.