Mgr. Iveta Šedová

Datum udělení

Cena udělena za rok

Nominační text

Mgr. Iveta Šedová pracuje v Městské knihovně Ústí nad Orlicí.

Nominována byla za výjimečný přístup v oblasti vzdělávání seniorů, za motivaci seniorů při tvorbě aktivní komunitní skupiny a za inspirativní přístup k projektům dětského čtenářství.

V Městské knihovně Ústí nad Orlicí Iveta pracuje od roku 2015. V knihovně pracovala jako dobrovolnice již v době vysokoškolských studií. Zaměřuje se aktivně na práci se seniory – vytvořila facebookovou skupinu Studenti seniorům - KURZ, pořádá pravidelná školení v informační gramotnosti pro seniory od základů až po školení pro pokročilé (např. Chytrý mobil, chat s GPT, identita občana, WhatsApp). Senioři se setkávají na pravidelných týdenních školeních v knihovně, během let si mezi sebou vytvořili přátelské vztahy a setkávají se mezi sebou i mimo prostředí knihovny; vytvořili aktivní komunitu, která spolu jezdí i na výlety. Iveta se zaměřuje také na práci s maminkami na mateřské dovolené v rámci projektu S knížkou do života (Bookstart) a pořádá pravidelná měsíční setkání maminek dětí od jednoho do tří a od tří do šesti let. Maminky vytvořily komunitu, která má vlastní facebookovou skupinu Bookstart - Maminky, které čtou dětem; dnes mají již 279 členek. Maminky si pod Ivetiným vedením předávají nápady a informace pro práci s dětmi, čtou, tvoří s dětmi, vyměňují si zkušenosti, ale hlavně navázaly přátelství.

Nominaci zaslala PhDr. Jana Kalousková z Městské knihovny Ústí nad Orlicí.