Mgr. Anna Holešová, Ph.D.

Udělená cena

Cena udělena za rok

Nominační text

Mgr. Anna Holešová pracuje v Místní lidové knihovně Sněžné.

Nominována byla za vybudování živého kumunitního centra, za originální podporu a rozvoj dětského čtenářství a za uplatňování inspirativních témat oslovujících všechny generace.

Anna je srdcem knihovny ve Sněžném. Díky jejímu nadšení, kreativitě a především díky podpoře vedení městyse se Místní lidová knihovna Sněžné stala živým centrem vzdělávání, kultury a komunitního života. Knihovna, která je neustále zvelebovaná, se může pochlubit moderním vybavením a technologiemi, které vyhovují současným požadavkům. Fond je pravidelně aktualizován a nápaditě prezentován, aby oslovil co nejširší spektrum čtenářů. Knihovna nabízí i e-knihy včetně vlastního manuálu, jak s nimi pracovat. Čtenáři si mohou půjčit čtečku e-knih, tablet, trávit svůj volný čas čtením nebo hraním her v knihovně. Knihovnici se daří spolupracovat s místními spolky, MŠ a ZŠ, klubem seniorů, veřejností a mladými čtenáři, pro které knihovna realizuje řadu akcí s podporou obce, Ministerstva kultury (Knihovna 21. století) či Kraje Vysočina. Na besedy jsou zváni regionální spisovatelé i současní autoři. V knihovně probíhají kroužky (ručních prací pro seniorky). Knihovnice motivuje k zájmu o knihu především malé čtenáře (Čtenář roku, Nejhezčí čtenářský deník, Noc s Andersenem a knihovnické lekce a zábavní aktivity). V roce 2023 knihovna zvítězila v soutěži Vesnická knihovna Kraje Vysočina 2023 a obdržela zvláštní ocenění Ministra kultury ČR v rámci soutěže Knihovna roku 2023 za vytvoření živého komunitního centra, originální podporu a rozvoj dětského čtenářství hravou formou a za uplatňování inspirativních témat oslovujících všechny generace.

Nominaci zaslala Bc. Markéta Kampová, DiS., z Knihovny Matěje Josefa Sychry.

Doplňující informace k ocenění