Tereza Večeřová, Mag. iur.

Cena udělena za rok

Nominační text

Tereza Večeřová, Mag. iur., pracuje v Městské knihovně Znojmo.

Nominována byla za šíření povědomí o rakouské literatuře, německém jazyce a přeshraniční spolupráci.

Tereza v knihovně zavedla několik projektů včetně přeshraničních. Akce cílí na všechny věkové kategorie. Nejmladší děti seznamuje hravě s němčinou (tanec, obrázkové skládání, dvojjazyčné hraní pohádek, jednoduchá prezentace knih, vybarvování brouka Řehoře z Proměny apod.). Pro ZŠ připravila k příležitosti Evropského dne jazyků projekt Jazyk je víc než řeč. Žáci se zábavně seznamují s jazyky (francouzština, latina, jidiš atd.), zajímavostmi, ukázkami mluveného slova, knihami a praxí překládání. Cílem je zvýšení povědomí o důležitosti učení jazyků, jejich významu a podpoře jazykové rozmanitosti ze strany Evropské unie. Studenti se účastní rakouských literárních workshopů, vytvářejí projekty s knihami, učí se argumentaci a prezentaci. Tereza realizuje i projekty k současným tématům v němčině (životní prostředí). Pro seniory vedla kurzy němčiny a pro veřejnost vícejazyčnou literárně-uměleckou produkci. Neobvyklou formou přednášela pro SŠ i veřejnost o Franzi Kafkovi; zaměřila se na přesah jeho myšlenek do různých vědních oborů. Nejen ke Kafkovi prezentuje výstavky se zajímavými předměty. Spolupracuje s Rakouskem (autorské čtení, akce pro rakouské a české děti). V kooperaci s Retzem pořádá dvojjazyčné prohlídky měst, konverzační setkání a přeshraniční literární procházky do přírody. Úspěšně – vždy originálním a inovativním způsobem – široké veřejnosti předává své nadšení pro vzdělání, rakouskou kulturu a jazyky.

Nominaci zaslala Ing. Jana Nachtneblová z Městské knihovny Znojmo.