Jaroslava Tichá

Datum udělení

Cena udělena za rok

Nominační text

Jaroslava Tichá pracuje ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně.

Nominována byla za aktivity pro seniory realizované v rámci klubu Buďme se blíž i za lektorské zapojení do projektu Digitální odysea.

Jarka začala ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně v oddělení Služby veřejnosti pracovat 4. srpna 2021. Práce v knihovně byl její sen a cíl. Knihovnické vzdělání si doplnila ještě před svým nástupem, absolvovala rekvalifikační kurz Knihovnice v přímých službách. Již jako naše kolegyně si rozšířila vzdělání e-learningovým kurzem Služby knihoven, absolvováním lektorské akademie Senior Friendly Teacher a dalších seminářů. Od počátku bylo zřejmé, jak ji těší komunikace s lidmi a zejména se seniory. To vedlo k jejímu nápadu založit klub pro seniory Buďme si blíž. Jarka klub vymyslela, obhájila a připravuje jeho program. Střídají se kulturním a vzdělávací témata, doplněna jsou i pohybovými aktivitami, nechybí trénink paměti, tvůrčí dílny, literární dýchánky, procházky, exkurze a nejrůznější aktivity od pěstování rostlin po deskohraní. Občas mezi ně zavítají hosté z řad kolegů i čtenářů. Setkávají se pravidelně každých 14 dní. Jarce se daří  eliminovat jejich společenské vyloučení, odbourávat jejich osamocenost, pomoci jim aktivně trávit čas a budovat jejich vzájemné vztahy. Výsledkem je, že tato setkávání obohacují obě strany. Ke klubovému setkávání přijala ještě roli lektorky v rámci projektu Digitální odysea. Pomáhá zpřístupnit moderní technologie a digitální vzdělávání seniorům, aby byli sebevědomější a samostatnější. Jarka je mladá žena, která má velkou a neobyčejnou schopnost seniorům naslouchat a citlivě je vnímat.

Nominaci zaslala PhDr. Ivana Feldmanová ze Středočeské vědecké knihovny v Kladně.