PhDr. Marcela Buřilová
Udělená cena
Datum udělení
Cena udělena za rok
Nominační text
PhDr. Marcela Buřilová se narodila 1. října 1956. V letech 1972 až 1976 studovala na Střední knihovnické škole a v letech 1981 až 1986 dálkově na Katedře vědeckých informací a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 1986 obhájila svou diplomovou práci Specifická hesla předmětového katalogu: problematika personálního, korporativního a názvového hesla. V letech 1993 až 1995 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy absolvovala doplňkové pedagogické studium. V roce 2007 (tehdy již na Ústavu informačních studií a knihovnictví) obhájila svou rigorózní práci nazvanou Programované vyučování ve výuce identifikačního popisu.
V letech 1976 až 1980 pracovala v Knihovně Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, v letech 1980 až 1987 v Knihovně Národního divadla a v letech 1987 až 1991 v dnešní Národní knihovně ČR. Od roku 1991 působí na Střední knihovnické škole, resp. Vyšší odborné škole informačních služeb, kde vyučuje předměty vztahující se ke jmenné i věcné katalogizaci, správě informačních fondů i dějinám knihoven. V rámci spolupráce Vyšší odborné školy informačních služeb a Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vyučovala na bakalářském studiu. Zároveň externě spolupracovala s Vysokou školou ekonomickou v Praze. Vedla řadu závěrečných/kvalifikačních prací studentů na Vyšší odborné škole informačních služeb i na Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Mnoho z nás skvěle naučila základy katalogizace.
Je členkou Rady TDKIV a prostřednictvím tohoto orgánu se podílí na rozvoji České terminologické databáze knihovnictví a informační vědy. Vytvořila přes 60 hesel, které jsou součástí této oborové databáze, a na řadě dalších se podílela ve své roli členky Rady TDKIV.
Věnuje se také publikační činnosti; v Databázi knihovnické literatury (KKL) najdeme 24 záznamů s jejím autorstvím. Zároveň je dlouholetou členkou redakční rady Bulletinu SKIP.
Dlouhá léta působila jako členka výboru pražského regionu SKIP, v němž se podílela na organizaci akcí a zajišťovala mj. rozesílání blahopřání jubilantům z řad individuálních členů.
Zabývá se také tvorbou origami a vedením origami dílen a aktuálně působí v roli hospodáře České origami společnosti. Je členkou Klubu tvořivých knihovníků SKIP. S jejími origami výrobky se můžete setkat například na jarmarcích Klubu tvořivých knihovníků (s velkým úspěchem se setkávají především nevšední náušnice a náhrdelníky), ale i například v pobočkách Městské knihovny v Praze (ve Školské a na Ostrčilově náměstí jsou ozdobou výloh; na tamějších kusudama spolupracovala se svou kolegyní Kateřinou Pilařovou). V Dílně Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí pro zájemce z řad návštěvníků knihovny (opět se svou kolegyní Kateřinou Pilařovou z České origami společnosti) připravuje tematické origami dílny (nejčastěji zaměřené na valentýnské, velikonoční, podzimní nebo vánoční skládanky). V letech 2015 a 2016 uspořádala předvánoční origami dílnu i pro členy pražské organizace SKIP a v roce 2023 pro Klub tvořivých knihovníků SKIP.
Marcela je rovněž aktivní skautkou – je členkou 52. dívčího skautského oddílu Origami.
Cizí jí není ani vlastivěda a aktivní zájem o dění v okolí – v září 2021 například pro účastníky výzvy Pražský SKIP cvičí! připravila speciální vycházku Spořilovem. Jistě nikoho nepřekvapí, že s Marceliným jménem se setkáme i v autorském týmu publikace Spořilov – komunita a její osobnosti, kterou v roce 2017 vydala nezisková společnost Prostor – architektura, interiér, design, ani to, že do knihy přispěla medailonky osobností spojených se skautským hnutím.