Digitální kompetence

Knihovny poskytují své služby čím dál častěji v digitálním prostředí. Adaptace na technologický vývoj klade velké nároky na pracovníky knihoven. Je nezbytné, abychom byli v knihovnách schopni implementovat nové technologie a používat je jako standardní součást své práce.

Cílem tohoto podtématu je přispět ke zvýšení kompetencí a digitálních schopností pracovníků v souvislosti s digitalizací a modernizací služeb v celé síti veřejných knihoven zmapováním současného stavu v oblasti digitálních služeb knihoven, kompetencí pracovníků knihoven, znalosti informačních zdrojů a vypracovat doporučení pro zavádění nových služeb v online prostředí, včetně popisu nezbytných kompetencí pracovníků knihoven.

Realizace

Pracovní skupina připravila dotazníkové šetření k digitálním kompetencím pracovníků, které bylo inspirováno Evropským rámcem digitálních kompetencí (DigComp).

Průzkumu se účastnilo 893 respondentů.

První výsledky průzkumu jsou představeny v prezentaci Digitální kompetence pracovníků knihoven.

Dotazník a správné odpovědi na otázky v části B najdete níže v sekci Dokumenty.

Data získaná z průzkumu byla podrobně analyzována v každé oblasti dotazníku z hlediska věku, pracovní pozice a velikosti obce. Dále byly porovnány odpovědi v teoretické části dotazníku (část A) s odpověďmi na praktické otázky v části B. Cílem bylo zjistit soulad nebo rozdíl mezi přesvědčením knihovníků o svých znalostech a jejich skutečnou úrovní znalostí.

Metodická příručka

Na základě analýzy dat získaných z dotazníkového šetření byl definován soubor potřebných digitálních kompetencí speciálně pro knihovníky. Příručka obsahuje doporučení k získání a rozvinutí těch digitálních dovedností a znalostí, ve kterých účastníci šetření neprokázali dostatečné znalosti a které jim pomohou při výkonu profese i příp. v uplatnění na trhu práce Jejím cílem je nabídnout knihovníkům přehledné informace k řešenému tématu, informační podporu, doporučit zdroje a studijní pomůcky pro rozvoj a posílení jejich digitálních dovedností a motivovat je k dalšímu vzdělávání.

Jednotlivé kapitoly jsou věnovány současným trendům v oblasti digitálního vzdělávání, měnící se roli knihoven ve společnosti, marketingu nových služeb zaměřených na konkrétní cílové skupiny. Představuje knihovny jako vzdělávací centra pro širokou veřejnost, od dětí až po seniory, konzultační místa k užívání digitálních služeb státu a zdůrazňuje novou roli knihoven při digitálním vzdělávání veřejnosti i knihovníků, kteří se musí seznamovat s novými technologiemi, jejich bezpečným používáním a riziky.

Všechny dokumenty k projektu