Ergonomie pracoviště

Kvalita pracovního prostředí ovlivňuje pracovní výkon zaměstnanců knihoven. Ergonomie pracoviště, to neznamená jen zařízení a vybavení, se kterými se pracovníci setkávají, ale i celkové pracovní prostředí a podmínky.

Pracovní skupina si klade za cíl nalézt soubor vhodných ergonomických opatření, která budou v interiérech knihoven implementovatelná a současně budou mít požadovaný přínos pro zaměstnance, pomohou se posunout ze stavu návrhů a opatření do stavu zpracování doporučených způsobů implementace zvolených opatření včetně pilotního šetření.

Realizace

Připravovaný metodický materiál vychází jak z teoretických podkladů, tak ze zkušeností z praxe, které jsou zprostředkovány odborníky ergonomy i knihovníky – členy pracovního týmu a poznatky z reálného provozu knihoven. Řada knihoven sídlí ve starších budovách, které byly primárně vystavěny k jiným účelům, to přináší nejeden problém v oblasti pracovního prostředí. Postupně dochází k rekonstrukci těchto budov či dokonce k přestěhování knihovny do nových budov. Tím vzniká příležitost naplánovat pracoviště s ohledem na ergonomické požadavky již při výstavbě nebo rekonstrukci knihovny. V průběhu projektu navštěvuje pracovní skupina vybrané knihovny s cílem promítnout získané poznatky a vhodná doporučení do výstupního materiálu pro odvětví Knihovnictví.

Metodická příručka

Ve 2. pololetí 2024 pokračovaly práce na přípravě metodického materiálu k ergonomii v knihovnách. Tato příručka má za cíl definovat specifika knihovnického prostředí z pohledu ergonomie a posloužit ke správnému zhodnocení a přípravě pracovního (i studijního) prostředí v knihovnách.

Příručka je sestavena z několika příspěvků odborníků na problematiku ergonomie, bezpečnosti práce a architekturu knihoven. Dále se na vzniku publikace podíleli zástupci sociálních partnerů odvětví, zaměstnavatelé i zaměstnanci knihoven (knihovníci, ředitelé).

První příspěvek seznamuje s ergonomií jako oborem a jejími typy. Navazuje část věnovaná konkrétně knihovnickému provozu a požadavkům na jednotlivá pracoviště s ohledem na specializaci pracovníků a na práci, která je na těchto místech vykonávána.

Část Zdravotní obtíže z nevhodných ergonomických podmínek pracoviště se věnuje vzniku méně i více závažných zdravotních komplikací, které mohou být následkem podcenění ergonomických požadavků na pracoviště. 

Na závěr přináší publikace konkrétní příklady dobré a špatné praxe na pracovištích z pohledu ergonomie, které vznikly během přípravy publikace v různých knihovnách a mohou posloužit jako inspirace pro úspěšnou realizaci změn na pracovišti nebo v uživatelských prostorách knihovny.  

Metodická pomůcka bude k dispozici ve formátu PDF ke stažení na webu SKIP ČR na webu Odborového svazu pracovníků knihoven.

Všechny dokumenty k projektu