Sdílej s námi Liberecký kraj: soutěž vrcholí putovní výstavou

 

V pondělí 10. června 2024 proběhlo v Krajské vědecké knihovně v Liberci slavnostní předávání cen výtvarné soutěže Sdílej s námi Liberecký kraj. Soutěž vyhlásil Klub dětských knihoven Libereckého kraje (Klubko Libereckého kraje) v září loňského roku.
Slavnostní udílení cen zahájila průvodním slovem ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci, PhDr. Dana Petrýdesová. K soutěžícím a hostům promluvil také Ing. Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje za ekonomický resort. Program moderovala Bc. Petra Luňáková, tajemnice Klubka Libereckého kraje z Městské knihovny Semily. Ceny předávali vítězům PhDr. Viktor Blažek za porotu, Jana Baánová jako předsedkyně Klubka Libereckého kraje a Mgr. Jitka Šedinová, předsedkyně regionálního výboru Svazu knihoven a informačních pracovníků ČR. 
Regionální kolo soutěže vyhodnotila odborná porota ve složení: PhDr. Viktor Blažek, pedagog, památkář a ilustrátor knih o architektuře nejen pro děti; BcA Žaneta Hanušová, grafička, výtvarnice, absolventka oboru Návrhářství skla a šperku na TUL; Veronika Kočí Spanilá, výtvarnice a ilustrátorka dětských knih; předsedkyně Klubu dětských knihoven Libereckého kraje Jana Baánová. 
„Klub dětských knihoven fungující pod hlavičkou regionální organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR je skutečně velmi aktivní a každý rok realizuje velké množství akcí jak pro knihovníky, tak pro veřejnost. Připojuje se nejenom k celostátním akcím a kampaním, ale připravuje též své vlastní aktivity. A soutěž Sdílej s námi je jednou z nich. Jedná se o první ročník a počet přihlášených prací svědčí o tom, že se jedná o akci úspěšnou,“ vysvětluje ředitelka liberecké knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová. 
Porota vybírala vítěze z 80 prací vzešlých z místních kol v knihovnách. Soutěžní příspěvky rozdělila do čtyř kategorií: Obrázky a koláže dětí do 10 let, Obrázky a koláže dětí 10-15 let, Modely a plastiky jednotlivců a Modely a plastiky kolektivů. Vítězné práce vzešly z místních kol ve 14 zapojených knihovnách napříč Libereckým krajem. V každé kategorii bylo uděleno 1. - 3. místo a ceny poroty. 
V krajském kole bylo oceněno celkem 27 prací, z toho 14 obrázků a 13 modelů. Děti ztvárnily poutavá místa, kterých je v Libereckém kraji bezpočet, dominantami jsou skvosty Českého ráje či Máchova kraje. Výstava vítězných prací poputuje po celém kraji, k vidění bude v knihovnách, ale i v dalších výstavních prostorách. Během července výstava ozdobí Městskou knihovnu Semily, kam byla převezena po předávání cen, v srpnu pak budou díla ke zhlédnutí v Domě přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova, který je partnerem soutěže. Seznam dalších míst teprve vzniká, zájemci se mohou hlásit na adrese region@knihovnasemily.cz, a to nejen z řad zapojených knihoven.
Nejúspěšnější práce vzešly z Městské knihovny A. Marka v Turnově, kam putovalo sedm ocenění. Následovala Městská knihovna Česká Lípa se čtyřmi cenami, shodným počtem tří vítězů se potkávají Městská knihovna Doksy, Městská knihovna Semily, Městská knihovna Jablonec nad Nisou a Místní knihovna ve Slané. Dvě ceny putovaly do Městské knihovny Jablonné v Podještědí, po jedné ceně si odvážely Městská knihovna Železný Brod a Městská knihovna Cvikov. 
„Naše velké díky patří Krajské vědecké knihovně za vřelé přijetí a poskytnutí zázemí pro vyhodnocení soutěže a předávání cen, SKIPu a Libereckému kraji za podporu a všem zapojeným knihovnám za krásné dárečky, které poskytly jako ceny do soutěže Sdílej s námi Liberecký kraj,“ vzkazuje předsedkyně Klubka Libereckého kraje Jana Baánová. 

Fotografie ze slavnostního udílení cen a výsledkovou listinu najdete zde: 
https://www.rajce.idnes.cz/skiplibereckykraj/album/sdilej-s-nami-liberecky-kraj 

Text: Bc. Petra Luňáková, tajemnice Klubu dětských knihoven Libereckého kraje, 17. 6. 2024
Foto: Leoš Křeček, SKIP Liberecký region