Škola naruby
Typ projektu
Cíl projektu
- Podpořit vztah ke čtení a předčítání v rodině (přesvědčit rodiče, aby denně se svými dětmi četli).
- K podpoře tohoto cíle propojit rodinu, knihovnu a školu.
Organizátor
Stručná historie
Program na podporu čtení v rodině Škola naruby vznikl na schůzce klubka Klubu dětských knihoven SKIP Moravskoslezského a Olomouckého kraje v roce 2008. S nápadem „žákovské knížky“ přišla šumperská knihovna, v českotěšínské městské knihovně se pak zrodila definitivní podoba projektu. Zprvu podpořil úhradou 10 000 ks deníčků ročně pro všechny zúčastněné knihovny SKIP. Dosud bylo vytištěno cca 100 000 ks deníčků.
V roce 2020 se ŠKOLA NARUBY představila v novém kabátě. Deníček zaznamenal inovaci v grafice a díky iniciativě výkonného výboru SKIP věnovala společnost Čtení pomáhá částku 100 000 Kč na vydání další edice, ze které odebralo 138 knihoven deníčky zdarma.
Popis projektu
Projekt podporuje každodenní čtení v rodině. Do čtenářských deníčků pro děti a rodiče zapisují děti, kdo z rodičů jim ten den četl, jeho čtení známkují, píší pochvaly či poznámky, malují své zážitky z přečtených knih. Několikrát do roka pak knihovna tyto rodiny zve na setkání (rodičovskou schůzku), kde se s rodiči věnuje problematice dětského čtenářství v této věkové skupině s využitím moderních forem práce. Projekt podporuje celostátní kampaň Celé Česko čte dětem. Akce není regionální aktivitou v pravém slova smyslu, protože se jí účastní knihovny napříč republikou, je však dnes již pouze regionálně řízena a koordinována.